سومین نشست شورای مرکزی دبیران مناطق نه‌گانه دانشگاه جامع علمی کاربردی

سومین نشست شورای مرکزی دبیران مناطق نه‌گانه دانشگاه جامع علمی کاربردی

۱۸ آذر ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۰ کد خبر : ۳۷۲۵۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۹
سومین نشست مشترک هیات رییسه و شورای مرکزی مناطق دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور جناب آقای دکتر امید رییس محترم دانشگاه، معاونان و دبیران مناطق نه‌گانه روز یکشنبه مورخ ۰۵/۰۹/۱۳۹۶در سالن جلسات حوزه ریاست برگزار گردید.
سومین نشست شورای مرکزی دبیران مناطق نه‌گانه دانشگاه جامع علمی کاربردی

سومین نشست مشترک هیات رییسه و شورای مرکزی مناطق دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور جناب آقای دکتر امید رییس محترم دانشگاه، معاونان و دبیران مناطق نه‌گانه روز یکشنبه مورخ 05/09/1396در سالن جلسات حوزه ریاست برگزار گردید. در ابتدای این جلسه جناب آقای دکتر امید، ضمن معرفی سرکار خانم دکتر بروجردی به عنوان معاون پژوهش و فناوری، از ایشان به دلیل تقبل این مسئولیت تقدیر و تشکر به عمل آوردند . رئیس دانشگاه گفت: بازخورد اقدامات دبیران در مناطق نه­گانه دانشگاه به روشنی نشان می­دهد که با روند خوب و رو به رشدی در دانشگاه روبرو هستیم. ایشان با اشاره به دو شعار مأموریت­گرایی و ارتقاء کیفیت، افزودند: در جلسه­ای که با وزیر محترم علوم داشتم، آقای دکتر غلامی نیز با ابراز رضایت از عملکرد دانشگاه بر اجرای این دو شعار تاکید کردند و در بررسی وضعیت زیر نظام­های آموزش عالی در شورای معاونان وزارت مطرح گردید که تنها دانشگاه جامع علمی­کاربردی به سیاست­های وزارت و مصوبات آن عمل کرده است این سیاست­ها مبتنی بر طرح آمایش آموزش عالی پیاده­سازی شده است و مکلف هستیم که این سیاست­ها را بصورت جدی دنبال کنیم. البته طبیعی است مراکزی که در گذشته خیلی راحت عمل می­کردند و بر عملکرد آنها نظارت جدی وجود نداشت و مأموریت محور نبودند از این وضعیت ناراضی باشند. دکتر امید گفت: در حال حاضر مراکز با مأموریت­گرایی مواجه شده­اند و بنابر این کد رشته­ها کاهش پیدا کرده و از حدود سیزده هزار در سال 95 به هشت هزار در سال 96 رسیده است. در بحث مدیران مراکز، بدیهی است مرکزی که از زمان تأسیس فقط به وسیله یک فرد مدیریت گردیده، دیگر نمی­تواند با مدیریت آن فرد به فعالیت خود ادامه دهد. چرا که طبق قانون، زمان مجاز مدیریت در دانشگاه، حداکثر دو دوره چهار ساله می­باشد و در دستورالعمل مصوب انتصابات نیز این امر لحاظ گردیده است. رییس دانشگاه جامع علمی­کاربردی افزود: متأسفانه در گذشته در برخی از مراکز کیفیت خیلی مطرح نبود و امروز سیاست محوری دانشگاه مأموریت­گرایی و ارتقای کیفیت است و ما مصمم هستیم برنامه­ها را با قاطعیت و البته با حفظ همه اصول مدیریتی که لازمه حرکت منطقی و هوشمندانه با شیب ملایم است ادامه دهیم. دکتر امید به بحث ارزیابی مدرسین مراکز آموزش علمی­کاربردی نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت ارزیابی استان­ها به اتمام رسیده به جز استان تهران که در تهران ارزیابی نزدیک به دو هزار نفر انجام شده است.        

 در ادامه جناب آقای دکتر حاتمی معاون نظارت و سنجش دانشگاه و رییس شورای مرکزی مناطق ضمن خیر مقدم به سرکار خانم دکتر بروجردی و دبیران مناطق و اعضای هیأت رییسه گفت: این شورا یکی از اجتماعات موثر در مدیریت کلان دانشگاه و از ابزارهای مناسب برای مدیریت مبتنی بر مولفه­های جدید می باشد. دکتر حاتمی با اشاره به گردهمایی روسای دانشگاه­های برتر با روسای انجمن­های علمی که در اول آذرماه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، افزود: این گردهمایی پیرامون دانشگاه نسل سوم برگزار شد و در این جلسه اکثر سخنرانی­ها بیانگر این مطلب بود که در دانشگاه­های نسل اول حق مطلب ادا نشده است. در زمانی­که اکثر دانشگاه­های جهان از نسل دوم به نسل سوم تغییر وضعیت می دادند، دانشگاه تهران که نماد دانشگاه­های ایران است، نسل اول متولد شد. در حال حاضر نیز برخی از دانشگاه­ها هنوز در بحث آموزش، تحصیلات تکمیلی و پژوهش مشکل دارند و حق مطلب ادا نشده است. به عبارت دیگر آموزش و پژوهش در دانشگاه های ایران با تعلیق همراه بوده و احتمالا کارآفرینی نیز با تعلیق همراه خواهد بود. ایشان همچنین به رسالت و وظیفه دانشگاه جامع اشاره کردند و افزودند: دانشگاه جامع علمی کاربردی نسل سوم متولد شده و در واقع فلسفه وجودی دانشگاه جامع، نسل سومی است ولی متأسفانه در عمل هنوز این مجموعه به اهداف خود نرسیده است.

ایشان به ضرورت رعایت استانداردهای آموزشی برای پذیرش بهمن 96 اشاره نموده و افزودند: داشتن سرپرست و رییس قانونی و رعایت سقف تدریس مجاز برای روسای مراکز از محدویت­های پذیرش بهمن ماه 96 می­باشد.

در ادامه آقای مهندس عسکری مدیر کل محترم دفتر هماهنگی امور واحدهای استانی و دبیر شورای مرکزی مناطق در خصوص تشکیل کمیته انتصاب و کارگروه انتصاب در واحدهای استانی توضیحاتی ارائه نمودند و پس از آن بحث و تبادل­نظر پیرامون سیاست­های دانشگاه در پذیرش بهمن ماه 96 با مشارکت اعضای هیأت رییسه و دبیران مناطق صورت گرفت .


نظر شما :